Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +381(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       
 Listen On:  android 2017 Android  iphone  iOS 

Pse duhet të pini çaj të boronicës?

Wednesday, 17 May 2017 10:11

9 bilberry shutterstock.com

Boronica është e njohur që nga lashtësia për benefitet e saj në ushqim dhe në medicinë.

Ndër përfitimet kryesore të çajit të boronicës janë: lehtësimi i infeksioneve të traktit urinar, ndihmimi i çrregullimeve me frymëmarrje, parandalimi i gurëve në veshkë dhe sëmundjeve në stomak.

 

Lëngu i boronicës është i pasur me antioksidant, me sasi të madhe të vitaminës C dhe acidit salicilik. Për shkak se nuk ka shumë kalori, është i këshillueshëm që të jetë pjesë përbërëse e dietës suaj.

 

Përgjatë historisë boronica është e njohur edhe për përdorimin e saj në mjekësi për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.

 

Së fundmi, studimet kanë treguar se boronica ndihmon edhe në ruajtjen e dhëmbëve, pengon krijimin e baktereve duke ju ndihmuar që të ruani një shëndet të pasur oral.

 

 

 

Leave a comment