Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       
 Listen on your:  android 2017 Android  iphone  iOS  

Dobitë shëndetësore të orizit

Saturday, 11 November 2017 10:58

rice 1024x576

Përfitimet shëndetësore të orizit përfshijnë aftësinë e tij për të siguruar energji të menjëhershme, rregullojnë dhe përmirësojnë lëvizjet e zorrëve, stabilizojnë nivelin e sheqerit në gjak dhe ngadalësojnë procesin e plakjes.

Ajo gjithashtu luan një rol në sigurimin e vitaminës B1 në trupin e njeriut. Përfitime të tjera përfshijnë aftësinë e tij për të ndihmuar në kujdesin e lëkurës, për të rritur metabolizmin, për ndihmën në tretje, për të zvogëluar presionin e lartë të gjakut, për të ndihmuar në humbjen e peshës, për të rritur sistemin imunitar dhe për të siguruar mbrojtje nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

 

Orizi ka përmbajtje të ulët natriumi, kështu që konsiderohet si një nga ushqimet më të mira për ata që vuajnë nga hipertensioni. Natriumi mund të shkaktojë ngushtim të venave dhe arterieve, duke rritur stresin dhe tendosjen në sistemin kardiovaskular, ndërsa rritet presioni i gjakut. Kjo gjithashtu lidhet me kushtet e zemrës, si ateroskleroza, sulmet në zemër dhe goditjet, kështu që shmangia e natriumit të tepërt është gjithmonë një ide e mirë.

 

Orizi është i pasur me fibra që mund t’ju mbrojnë nga disa lloje të kancerit. Shumë studiues besojnë se këto fibra janë jetike për mbrojtjen e trupit kundër zhvillimit dhe metastazës së qelizave kanceroze. Fibra është e dobishme në mbrojtjen kundër kancerit kolorektal dhe të zorrëve. Megjithatë, përveç fibrave, ka antioksidantë natyralë, si vitamina C, vitamina A, komponimet fenolike dhe flavonoide, të cilat veprojnë ose stimulojnë antioksidantë për të pastruar trupin nga radikalët e lirë. Radikalet e lira janë nënprodukte të metabolizmit qelizor që mund të dëmtojnë sistemet e organeve dhe të shkaktojnë mutacionin e qelizave të shëndetshme në kancerogjene.

 

Orizi përmban po ashtu nivele të larta të ushqyesve që stimulojnë rritjen dhe aktivitetin e neurotransmetuesve, duke ndihmuar më pas në parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit në një masë të konsiderueshme. Llojet e ndryshme të orizit kanë treguar se stimulojnë enzimat neuroproteknike në tru, të cilat pengojnë efektet e radikalëve të lira dhe toksina të tjera të rrezikshme që mund të shkaktojnë probleme mendore dhe sëmundjen e Alzheimerit.

 

Orizi është një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe mineraleve si vitamina D, kalciumi, fibra dhe hekur. Këto vitamina sigurojnë bazën për metabolizmin e trupit, shëndetin e sistemit imunitar dhe funksionimin e përgjithshëm të sistemeve të organeve.

 

 

Leave a comment