Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       
 Listen on your:  android 2017 Android  iphone  iOS  

10 arsyet pse natyra është më e mirë se mjekësia

Friday, 09 February 2018 11:31

ReachForTheSky
Diell dhe qiell i kaltër, pemë të gjata e të gjelbra, zhurmë zogjsh e dallgësh dhe ajër mali… Kush nuk do t’i linte të gjitha për pamje si kjo?!

Mrekullitë e natyrës nuk janë vetëm për t’ju bërë të ndiheni mirë emocionalisht, por edhe fizikisht. Ne po ju japim 10 arsye se si natyra ndikon për mirë në shëndetin tonë duke zëvendësuar edhe kurat.

1.Bukuritë natyrore janë në gjendje të ndryshojnë mendjen e mendimet tona për mirë.


2.Sa më shumë aktivitete të bëni në natyrë aq më të lumtur do jeni.


3.Qëndrimi në diell do t’ju furnizojë me vitaminë D.


4.Nëse kaloni kohë në natyrë do të flini më mirë. Dielli rregullon orën e brendshme biologjike.


5.Do të largoni stresin, ankthin dhe shqetësimet që ndonjëherë nisin nga hiçi.


6.Natyra ka vërtetë veti kuruese. Është provuar që pacientë të ndryshëm, kur shtonin kohën që kalonin në natyrë, zvogëlonin përdorimin e barnave.


7.I bën mirë sidomos mendjes!


8.Aktiviteti në natyrë do t’ju bëjë të humbisni në peshë.


9.Natyra zhvillon shqisat dhe kujtesën.


10.Në fund, do të jeni me siguri më të lumtur.

 

 

Leave a comment