Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       
 Listen on your:  android 2017 Android  iphone  iOS  

Vitamina e cila forcon shëndetin

Monday, 12 February 2018 10:19

vital vitamins1

Vitamina D jo vetëm që ndihmon në forcimin e kockave, por forcon edhe shëndetin e zemrës sipas një studimi të ri.

Duke përdorur nanosensorë të tekonologjisë së lartë studiuesit nga Universiteti i Ohajos ka zbuluar përfitmin e ri nga vitamina D.

 

Nanosensorët janë 1.000 herë më të vogla në diametër se sa flokët e njeriut. Ato u përdorën nga studiuesit për të matur mënyrat se si vitamina D3 prek qelizat endoteliale individuale, të cilat kanë një rol vendimtar rregullator në shëndetin e kardiovaskular.

 

Skuadra e Malinski zbuloi se vitamina D3 ka një efekt ripërtëritës në sistemin kardiovaskular, duke reduktuar rrezikun e sulmit në zemër dhe riparimin e dëmeve të bëra nga hipertensioni, ateroskleroza dhe diabeti.

 

 

Leave a comment