Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       
 Listen on your:  android 2017 Android  iphone  iOS  

Spirulina – spirale e shëndetit dhe e vitalitetit

Tuesday, 13 February 2018 10:41

spirulina
Spirulina është alga e ujërave të ëmbla që ka ngjyrë të kaltër-gjelbër, e cila rritet në liqenet dushkore të pasura me minerale dhe në hurdha peshqish të botës së egër.

Është përplot proteina, minerale dhe materie të tjera ushqyese, prandaj disa shkencëtarë konstatojnë që do të mundë të zgjidhë problemin botëror të urisë, duke i furnizuar njerëzit me të gjithë përbërësit e nevojshëm.

 

Dy lloje më të popullarizuara spirulinash për ushqim janë spirulina maxima dhe spirulina platensis.

 

Spirulina është burim i pasur i materieve ushqyese. Përmban 60 për qind të albuminave, 18 për qind amino-thartira dhe vitaminat A, C, E, D dhe B.

 

Për shkak të sasisë së konsiderueshme të vitaminës B12, ndihmon në zhvillimin e indeve të shëndetshme nervore, por edhe në metabolizëm të çdo qelize në organizëzmi.


Nga mineralet përmban kalium, kalcium, magnez, hekur, natrium, fosfor, zink dhe selen. Një dozë ditore spiruline përmban më shumë hekur se sa dy filxhan spinaq.

 

Është e pasur edhe me klorofil, i cili i ndihmon pasqyrës së mirë të gjakut, balancon pH-në dhe ndihmon në nxjerrjen e toksinës nga organizmi.

 

Hulumtimet tregojnë që beta-karoteni është nutrieni më i suksesshëm në luftën kundër radikaleve të lira, të cilat dëmtojnë qelizat, përshpejtojnë plakjen dhe shtojnë rrezikun nga kanceri.

 

Pos beta-karotenit, spirulina përmban zeaksantinin – antioksidant i fuqishëm i cili ka veprim tetëfish më të madh se beta-karoteni. Zeaksantini ka veprim mbrojtës ndaj sistemit nervor, trurit dhe syve.

 

Spirulina është shumë e efektshme edhe kundër helmimeve me metale të rënda, sepse vepron sikur chelate natyrore. Spirulina lidh për vete metale të rënda, prandaj edhe i nxjerr nga organizmi.

 

Studimet kanë treguar forcën e saj të pabesueshme në eliminimin e inflamacioneve në organizëm, gjë që është e rëndësishme për preventivën dhe shërimin e artritit dhe të shumë sëmundjeve të tjera inflamatore.

 

Është zbuluar që spirulina mbron edhe nga rrezatimet e dëmshme. Për shkak të cilësive të detoksikimit që ka, është përdorur në ish-BRSS-në pas katastrofës së centralit bërthamor në Çernobil.

 

Gjithashtu është e njohur që shton energjinë, zbut stresin, pagjumësinë, ankthin dhe depresionin.

 

Spirulina zvogëlon apetitin dhe përshpejton metabolizmin, për ç’shkak është artikull ideal për dobësim.

 

Kjo algë e pasur me albumina – përmban më shumë proteina sesa mishi! Për këtë shkak është plotësim i shkëlqyeshëm i ushqimit për vegjetarianët dhe veganët.

 

 

 

Leave a comment