Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       
 Listen on your:  android 2017 Android  iphone  iOS  

Dieta mesdhetare nuk ndikon vetëm për zemër

Monday, 16 April 2018 14:08

auto healthy food1503405451

Një dietë mesdhetare nuk është e mirë vetëm për zemrën- ajo gjithashtu kontribuon në shëndetin e mëlçisë, sugjeron një studim.

Miratimi i dietës, i ngarkuar me fruta të ndryshme dhe ato vegjetariane, kokrra, vaj ulliri dhe peshk, ul rrezikun e hospitalizimit të pacientëve që vuajnë nga mëlçia.

 

Gjendja vdekjeprurëse nga kjo sëmundje e mëlçisë të shkaktuar nga dëmtimet afatgjate, vret miliona njerëz në botë çdo vit, tregojnë shifrat.

 

Kërkimi i ri nga Universiteti i Commonwealthit të Virxhinias, sugjeron që pas një diete mesdhetare mund të nxisin rezultatin e pacientëve me cirrozë.

 

 

Leave a comment