Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       
 Listen on your:  android 2017 Android  iphone  iOS  

Bananet parandalojnë problemet me zemër

Thursday, 10 May 2018 10:56

banana

Konsumi i përditshëm i bananes parandalon sëmundjet e zemrës dhe infarktet, sipas një studimi të fundit.


Nga pikëpamja e vlerave ushqimore, ky frut është një burim i mirë i elementeve sikurse është potasium, magnez dhe vitamina B6.
Kwtw përbërës i përdor organizmi jonë për të mbajtur trupin në formë.


Nga ana tjetër jo të gjithë e dinë se banania është një frutë e pasur me antioksidantë të cilët ndihmojnë organizmin tonë nga veprimi i radikaleve të lira.


Banania ndihmon në forcimin e sistemit nervor, ndihmon në humbjen në peshë dhe kontribuojnë në prodhimin e rruazave të bardha të gjakut falë kontributit të vitaminës B6.


Zyrtarët thonë se duhen konsumuar 3500 mg kalium çdo ditë, çereku i të cilave plotësohet duke ngrënë dy banane.


Ushqime të tjera të pasura me minerale janë patatja, brokoli, lakra, farërat, peshku dhe pula.

 

 

Leave a comment