Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       
 Listen on your:  android 2017 Android  iphone  iOS  

Të mirat e fletëve të karrotës

Saturday, 12 May 2018 11:01

karrota01

Në homeopati përdoret çaji nga fletët e karotës si diuretik për shërimin e sëmundjeve të veshkave dhe eliminimin e ënjtjeve.


Fletët e karotës përmbajnë albumina, vitamina dhe minerale. Përmbajnë gjashtë herë më shumë vitaminë C sesa rrënja.


Janë burim i shkëlqyeshëm i kalciumit dhe klorofilit, prandaj pastrojnë nga toksina gjakun, limfën dhe gjëndrat mbiveshkore.


Forcon kockat dhe muskujt dhe përmirëson shikimin.


Sasitë e mëdha të kaliumit dhe të vitaminës K ulin shtypjen e gjakut, normalizojnë metabolizmin, mbrojnë nga osteoporoza dhe sëmundjet e zemrës.


Lëngu nga fletët mund të përdoret si antiseptik për shpëlarjen e gojës. Përtypni këto fletë për t’u liruar nga era e pakëndshme, aftet dhe gjakrrjedhja e mishit të dhëmbëve.

 

 

Leave a comment