Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    valarinore@yahoo.com       
 Listen on your:  android 2017 Android  iphone  iOS  

Vitamina B6, efektet pozitive dhe ushqimet ku mund ta gjejmë

Wednesday, 16 May 2018 13:30

vitaminb6

Vitamina B6, e njohur edhe si piridoksina, luan rol të rëndësishëm në funksionimin e trupit.


Sikur vitaminat tjera B edhe B6 ndihmon për mbajtjen e shëndetshëm të metabolizmit, funksionimin e mëlçisë, shëndetit të lëkurës dhe syve.


B6 ndihmon edhe në ruajtjen e sistemit nervor, ndërsa mungesa e tij përfshin në ndryshimet e disponimit, dhimbje muskujsh, energji të ulët, anemi, ankth, depresion .

 

Ushqimet si mish bibe, mish të kuq, tuna, avokado, arra dhe fasule janë ato që duhet të konsumuar ne rast të mungesës se vitaminës B6.

 

 

Leave a comment