Now Playing                 Marketing                Support Centre
The Music You Love    +383(38) 240 888    [email protected]       
 Listen on:  android 2017 Android  iphone  iOS  

2 Pac

Friday, 02 March 2018 12:09

2014Tupac Getty76118836210314

Kush ishte 2Pac, kush e vrau atë dhe Biggie Smallsin, teoritë se është gjallë: Biografi e shkurtër e reperit amerikan.

Tupac Shakur dhe Christopher Wallace, i cili ishte i njohur më mirë si Biggie Smalls, konsiderohen si dy nga reperët më të suksesshëm të të gjitha kohërave.

 

Të dy u vranë pas të shtënave me armë zjarri gjatë viteve ’90 të shekullit të kaluar. Megjithatë, edhe sot ka thashetheme rreth vdekjeve së tyre. Kjo është historia e 2Pac.

 

Kush ishte Tupac Shakur?

 

Parcela Lesane Crooks lindi më 16 qershor të vitit 1971, ishte biri i një aktivisti për të drejtat e njerëzve me ngjyrë – Afeni Shakur.

 

Ai ishte më mirë i njohur për fansat anembanë globit si Tupac.

 

Duke jetuar në Harlem të New Yorkut, ai u bë i famshëm në saje të “Eyez On Me” dhe shumë hiteve të mëdha që i ka sjell përmes albumeve, që mbetën ndër më të shiturat në SHBA.

 

Artisti, i cili ka shitur më shumë se 75 milionë kopje të albumeve, vazhdimisht kryeson sondazhet si një nga më të mirët e të gjitha kohërave.

 

Ai u bë pjesë e labelit “West Coast”, duke përfshirë “Records Bad Boy” të New Jorkut dhe “Records Death Row” me bazë në Los Angeles.

 

B.I.Gu famëkeq, i njohur më mirë si Biggie Smalls, ishte ish-mik i Tupac deri sa 2Pac u qëllua dhe u grabit në hyrjen e një studioje të regjistrimit të New Yorkut në vitin 1994.

 

Tupac më vonë akuzoi reperin Big Boy, i cili ishte duke regjistruar një këngë në studio gjatë asaj kohe dhe themeluesin i labelit, P Diddy për përfshirjen në të shtënat, por të cilën gjë dyshja e mohoi.

 

Biggie Smalls u vra gjithashtu pas të shtënave me armë zjarri në Los Angeles vetëm gjashtë muaj pas vdekjes së Tupacit.

 

Si ndërroi jetë 2Pac?

 

Në natën e 7 shtatorit të vitit 1996, Tupac u qëllua në një veturë të markës BMW në Las Vegas, gjersa ishte duke shkuar në koncertin që do të zhvillohej në “Club 662”.

 

Shefi i “Death Row Records”, Suge Knight po e ngiste makinën dhe 2Pac ishte i ulur në krahun e djathtë të veturës, gjersa kishin hasur në një kolonë veturash.

 

Vrasësi që po voziste një veturë bardhë të tipit Cadillac, momentin kur vetura në të cilin ishte Tupac u ndal në semafor, hapi zjarrin rreth orës 23:15.

 

Ylli u godit me katër plumba në gjoks, krah dhe kofshë të këmbës ndërsa dhe vdiq gjashtë ditë më vonë në spital.

 

Orë më parë, Tupac dhe disa miq kishin shikuar meçin e boksit mes Mike Tysonit dhe Bruce Seldonit në kazinonë “MGM Grand”.